تهران، لاله زار جنوبی، مجتمع تجاری بوشهری، طبقه دوم، پلاک 5

۱۰ ۲۰ ۵۳ ۳۳ - ۰۲۱

۲۰ ۱۰ ۵۳ ۳۳ - ۰۲۱

۲۳۹ ۶۶ ۶۸ ۰۹۱۲

سیلیکاژل ترانسفورماتور

اهمیت سیلیکاژل ترانس یا رطوبت گیر ترانسفورماتور برای کنترل کیفیت روغن ترانس ۲۰

سیلیکاژل ترانس یا رطوبت گیر ترانسفورماتور

سیلیکاژل ترانس در حفظ کیفیت روغن ترانسفوماتور نقش بسیار مهمی دارد. یکی از عوامل تخریب روغن ترانسفورماتور که طول عمر آن را به شدت کاهش می دهد، رطوبت موجود در هوا می باشد. برای جلوگیری از ورود هوای مرطوب به داخل ترانسفورماتورهای غیر هرمتیک بر روی منبع انبساط یک محفظه رطوبت گیر نصب گردیده است. این محفظه از مواد رطوبت گیر یا سیلیکاژل ترانس پر شده که دو نوع می باشد، یک نوع از سیلیکاژل ترانس در حالت عادی نارنجی بوده و با جذب رطوبت تدریج به رنگ سبز لجنی تغییر رنگ خواهد داد و نوع دوم سیلیکاژل ترانس در حالت عادی آبی رنگ بوده و با جذب رطوبت تدریجا به رنگ صورتی و سفید در می آیند که در این حالت می بایست ماده رطوبت گیر یا سیلیکاژل ترانس تعویض گردد. این ماده با جذب رطوبت موجب می شود همواره هوای خشک وارد ترانسفورماتور شود. نکته مهم اینکه، ضخامت قشر آبی رنگ کمتر از ۳ میلی متر نباشد که در این حالت باید آن را تعویض نمود. علاوه بر این در محفظه رطوبت گیر یا سیلیکاژل ترانس در قسمت انتهایی از استانک حاوی روغن (تا سطح مشخص شده روی استانک) جهت جذب گرد و غبار و ذرات معلق هوای ورودی به ترانسفورماتور استفاده شده است.

نکات ضروری در حمل ترانسفورماتور

جهت حفاظت سیلیکاژل ترانس در مقابل تماس روغن ترانس ناشی از تکانهای وارده در حمل و نقل، یک ورق مسدود کننده به رنگ قرمز مابین فلنچ رطوبت گیر و چپقی منبع انبساط قرارداده شده که می بایست پس از نصب با شل کردن پیچ های فلنچ این ورق از محل برداشته شود و مجددا پیچ ها محکم گردند.
از آنجائیکه ممکن است مقداری روغن ترانس در اثر تکانهای ناشی از حمل و نقل ترانسفورماتور در پشت ورق مسدود کننده جمع شده باشد باید در هنگام برداشتن ورق مسدود کننده دقت شود تا روغن ترانس به داخل محفظه رطوبت گیر یا سیلیکاژل نریزد، بدین صورت که ابتدا محفظه رطوبت گیر یا سیلیکاژل از یک طرف باز شده و به میزان ۱۸۰ درجه چرخانده شود و سپس ورق مسدودکننده از محل جدا شود.

عملکرد و نقش سیلیکاژل ترانس یا رطوبت گیر در کنترل کیفیت روغن ترانسفورماتور

ترانسفورماتوردر حین کار گرم شده و اگر با هوا ارتباط داشته باشد، رطوبت آن را نیز جذب می کند. همچنین اکسیژن هوا باعث اکسید شدن روغن ترانس، گرم، کدر و سیاه شدن آن می شود. با افزایش این امر لجن سیاهی در کف ترانسفورماتور و روی سیم پیچها  می نشیند و باعث گرمتر شدن ترانسفورماتور می گردد. همچنین رطوبت جذب شده ایجاد اسیدهای اضافی در داخل روغن ترانس کرده و باعث از بین رفتن عایق ترانسفورماتور می شود. قسمت عمده سیلیکاژل ترانس از طریق هوای خارج، وارد ترانسفورماتور می گردد. رطوبت گیر یا سیلیکاژل ترانسفورماتور وظیفه دارد هوایی را که مخزن انبساط روغن از بیرون می کشد، از گرد و غبار و رطوبت پاک کند. در واقع به علت تغییرات بار ترانس و درجه حرارت محیط، دمای روغن ترانس تغییر کرده و سطح روغن داخل مخزن انبساط نوسانهایی خواهد داشت. چون این نوسانات در یک مخزن کاملاً بسته  نمی تواند صورت گیرد، بالای مخزن انبساط را در رابطه با هوای خارج قرار  میدهند و مخزن از این طریق چیزی شبیه به عمل دم و بازدم انجام می دهد. چون روغن ترانس برای عایق نمودن سیم پیچ ها از بدنه و نیز به منظور خنک کردن ترانس به کار می رود، اگر رطوبت و گرد و غبار وارد آن شود، خصوصیات استاندارد خود را از دست می دهد. لذا حفاظت آن در مقابل این دو عامل جوی لازم است.

به منظور دریافت مشاوره و یا خرید فروش سیلیکاژل می توانید با همکاران خود در ترانسکاران با شماره های ۳۳۵۳۱۰۲۰-۰۲۱ و ۳۳۵۳۲۰۱۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

20 دیدگاه

 1. روزخوش خواستم بدونم عملکرد و نقش سیلیکاژل ترانس یا رطوبت گیر در کنترل کیفیت روغن ترانسفورماتورچی هست؟

  1. سلام و وقت بخیر
   به منظور افزایش راندمان و طول عمر ترانسفورماتور نبایستی رطوبت به روغن ترانسفورماتور نفوذ پیدا کند. استفاده سیلیکاژل در ترانسفوماتور به ما کمک می کند که در صورت نفوذ رطوبت به داخل ترانسفورماتور مطلع شویم. هر وقت رنگ سیلیکاژل تغییر کند بیانگر این است اه رطوبت به داخل محفظه ترانس نفوذ کرده و بایستی این موضوع از طریق تست روغن بررسی شود.

 2. سلام برای بسته های زیور آلات که شامل گردنبند و انگشتر و دستبند میشوند،از بسته های چند گرمی بهتره خریداری کنم؟

  1. سلام و وقت بخیر
   بستگی به مقدار زیور آلات دارد. ولی بهتر است از بسته های ۱ یا ۲ گرمی استفاده شود.

 3. سلام برا گرفتن رطوبت استیج رقص تالار میشه زیر شیشه استفاده کرد.

  1. سلام و وقت بخیر
   بله. در که در هر مکانی با هدف جذب رطوبت محیط میتوان از سیلیکاژل استفاده کرد.

 4. با سلام
  من از شما خرید انلاین کردم سفارشم هم به موقع به دستم رسید و همون چیزی بود که میخواستم ممنون

  1. سلام و وقت بخیر
   انجام وظیفه کردیم.

 5. سلام خسته نباشید من میخوام برای داخل کفش استفاده کنم میتونم چند عدد هم سفارش بدم؟

  1. سلام و وقت بخیر
   سیلیکاژل ۳ تا ۵ گرمی آبی مناسب است.

 6. خسته نباشید خیلی ممنون برای محصول خوبتون من همیشه از این محصول برای داخل ساک کمد و کشو لباس ها برای جلوگیری از بو نامطبوع و رطوبت استفاده میکنم و خیلی خوب هستش

  1. سلام و وقت بخیر
   خیلی عالی. برای اینکار توصیه می شود از سیلیکاژل بسته بندی استفاده کنید.

 7. سلام سیلیکاژل برای محیط زیست مضر هست و در ضمن تغییر وزن و تغییر رنگ هم میدهند؟

  1. سلام و وقت بخیر
   سیلیکاژل آبی و نارنجی بر اساس مقدار رطوبتی که جذب کرده اند تغییر رنگ می دهند ولی سیلیکاژل سفید تغییر رنگ نمی دهد.

 8. سلام روزتون بخیر ببخشید میخواستم ببینم از سیلیکاژل میشه برای جلوگیری از رطوبت در رختخواب استفاده کرد؟

 9. سلام بنده سفارش دارم میخواستم بدونم ارسال به شازند هم دارید؟

  1. سلام و وقت بخیر
   دریافت سفارش و ارسال به تمام نقاط کشور میسر می باشد.

  2. سلام و ارادت
   امکان ارسال به سراسر کشور وجود دارد.

 10. سلام سیلیکاژل برای بسته بندی ۵۰۰ عدد تو گرمی آبی یا نارنجی نحوه ارسال وجه و ارسال درخواستی رو هم بفرمایید

  1. سلام و وقت بخیر
   برای اطلاع از قیمت لطفا با همکاران واحد فروش تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *