تهران، لاله زار جنوبی، مجتمع تجاری بوشهری، طبقه دوم، پلاک 5

۱۰ ۲۰ ۵۳ ۳۳ - ۰۲۱

۲۰ ۱۰ ۵۳ ۳۳ - ۰۲۱

۲۳۹ ۶۶ ۶۸ ۰۹۱۲

مقره ترانس – مقره ترانسفورماتور – بوشینگ ترانس – بوشینگ ترانسفورماتور

مقره – بوشینگ

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید انواع مقره و بوشینگ با کارشناسان آرکا تماس بگیرید.

مقره و بوشینگ ترانسفورماتور

مقره یک نوع عایق الکتریکی است که برای اتصال کابل‌های برق با برج انتقال برق بکار می‌رود.

در خطوط انتقال نیرو لازم است هادی‌های تحت ولتاژ به نحوی از برج‌ها ایزوله شوند و برای این کار از مقره‌ها استفاده می‌شود. این مقره‌ها دو وظیفه عمده دارند:

  • وظیفه اصلی مقره‌ها، ایزوله کردن هادی از بدنه برج می‌باشد. این مقره‌ها باید بتوانند بدون داشتن جریان نشتی، ولتاژهای بالای خطوط انتقال را از بدنه برج ایزوله نمایند.
  • مقره‌ها باید تحمل نیروهای مکانیکی حاصل از وزن هادی‌ها و نیروهای اعمالی ناشی از باد و یخ را داشته باشند.

مقره های فشار ضعیف و قوی (بوشینگ ها)

ترانسفورماتورهای روغنی برای ایجادفاصله عایقی مناسب از محل اتصال کابل یا شینه نسبت به سطح درپوش و اتصال به منبع تغذیه و مصرف کننده مجهز به بوشینگ یا مقره های فشار ضعیف و قوی می باشند. پارامترهای مهم در انتخاب بوشینگ ها عبارتند از ردیف ولتاژ ،جریان عبوری، رطوبت و آلودگی محیط و شرایط نسب Indoor و Outdoor . برای تامین پارامترهای ذکر شده بوشینگ یا مقره ها با طول خزش متفاوت براساس استاندارد DIN42530 ، DIN42539، و …. که در دسترس می باشند،انتخاب و نصب میگردند.بوشینگ ها از Um=12KV به بالا طبق استاندارد دارای جرقه گیر می باشند که تنظیم فاصله جرقه گیر با توجه به شرایط محیط نصب مطابق جدول ۱ امجام میپذیرد.وظیفه جرقه گیر ها ،حفاظت ترانسفورماتور در مقابل موج واتاژهای ناگهانی و انتقال ولتاژ اضافی به زمین از طریق بدنه ترانسفورماتور می باشد. بنابراین بایستی به تنظیم فواصل آن دقت شود.برای جلوگیری از خزش ، روی بوشینگها همواره باید تمیز باشد.بنابراین باید بصورت دوره ای روی آنها را تمیز کردو سطوح از لحاظ عدم وجود شکستگی چک شود. قطعات هادی بکاررفته اغلب از جنس برنج یا مس و واشرهای لاستیکی از جنس مخصوص مقاوم دربرابر روغن ترانسفورماتور و UV میباشد.
بطور معمول این بوشینگ یا مقره ها برروی درپوش مخزن نصب می شوند و قابلیت نصب برروی دیواره مخزن را نیز دارا می باشند. لازم به ذکر است که برای کاهش ابعاد ترانسفورماتورها در مکانهایی مثل پست کمپکت و اتاقکها و … از بوشینگ یا مقره های دیگری به نام بوشینگ پلاگین Plug in bushing با کابل اتصال مخصوص خود بنام Elbow connection استفاده میکنند.
این بوشینگ ها از جنس اپوکسی رزین ساخته شده اند که علاوه بر کاهش ابعادی ترانسفورماتور در برابر شکنندگی مقوم بوده و بیشتر در مکانهای با آلودگی بالا استفاده میشوند.